Deep Blue – 2017

Photography, c print, 100cm x100cm

The “Deep Blue” is a series of black and white photographs that bring together women’s power, struggle, strength, rebellion, resistance and bodily existence with weight scales. While deep blue refers to the mysterious and immense color of the ocean, women’s pursuit of balance in life makes itself felt in the weight scales.

“Deep Blue” #7 is presented in an antique ‘Daguerreotype’ case. In the 1850s, these cases were designed to preserve this very delicate photographic form, on silver / copper coated prints. In these series “Daguerreotype” cases conceptually refer to the position of women in society. The case is actually a mechanism designed in layers of silver / copper frame and glass in velvet to prevent the photo from breathing. Having made its way from the first days of photography until today, and combined with Zeren Göktan’s ‘Deep Blue’, the antique case has become a rebellion against the gilded cage designed to prevent women from breathing.

Siyah beyaz fotoğraflardan oluşan ‘Derin Mavi’ serisi kadının gücünü, mücadelesini, kuvvetini, başkaldırısını, direnişini, bedensel var oluşunu, terazi ağırlıklarıyla buluşturan bir fotoğraf serisi. Derin mavi okyanusun dibindeki gizemli, uçsuz bucaksız rengi tanımlarken, kadının hayatta denge arayışı fotoğraflarda terazi ağırlıklarında kendini var ediyor.

‘Derin Mavi’ #7 fotoğrafı, antika bir ‘Daguerreotype’ kutunun içinde yer alır. Bu kutular 1850 yıllarında gümüş/pirinç baskı üzerine yapılan çok narin bir fotoğraf biçiminin korunması için tasarlanmıştır. Bu seride ‘Daguerreotype’ kutuları kadının toplumdaki pozisyonuna kavramsal olarak referans vermektedir. Kutu, aslında fotoğrafın nefes almaması için kadife içinde gümüş/pirinç çerçeve ve cam olarak katmanlar halinde tasarlanmış bir mekanizmadır. Fotoğrafın ilk günlerinden bugüne gelen antika kutu, Zeren Göktan’ın ‘Derin Mavi’ fotoğrafıyla birleşmesiyle kadının nefes almaması için kurgulanmış bu altın kafese bir başkaldırı niteliğindedir.